120-letá historie fotbalového týmu SK Kladno-9.část

Kladenští dorostenci dvakrát mistry republiky

Octli jsme se ve druhé polovině 50. let. Zatímco v roce 1958 kladenské ,,áčko“ znovu dočasně sestoupilo z I.ligy, kladenští fotbaloví dorostenci se v témže roce stali už podruhé mistry Československa. Poprvé to bylo v roce 1956, kdy tým pod vedením bývalého výborného hráče Jiřího Kuchlera ve finále přehráli slovenský tým Dynamo Žilina až na tři zápasy. V tom prvním na Kladně zvítězili domácí dorostenci 5:2. V odvetě v Žilině však naprosto shodným poměrem branek prohráli. Musel se tedy hrát třetí rozhodující zápas na neutrálním hřišti v Brně. Kladno v něm zvítězilo 3:1 a stalo se poprvé dorosteneckým mistrem. O dva roky později stačily k titulu dva zápasy. Dorostenci pod vedením dalšího bývalého výtečného hráče Vojtěcha Rašpličky přehráli ve finále dorostenecký tým Dukly Praha po výsledcích 1:1v Praze a vítězství 1:0 na Kladně. Vítězná dorostenecká sestava měla podobu: Blín-Kubeš, Karas, Bartoš-Weinfurter,Soukup-Průcha, Šebek, Novák, Nešvera, Vimmer. Autorem vítězné branky byl Karas střelou ze 30 metrů. Ve vítězném týmu nastoupilo několik pozdějších výtečných hokejistů.

Je možná pro kladenský fotbal škoda, že v témže roce kladenské áčko z nejvyšší soutěže sestoupilo. Snad i proto někteří dorostenečtí mistři jako Karas, Vimmer, nebo Šebek dali v další sportovní kariéře přednost lednímu hokeji před fotbalem. V následující sezoně skončilo Kladno ve II. lize na stříbrné příčce a proto návrat do nejvyšší soutěže přišel až v té další tedy 1959-1960. Mužstvo získalo výraznou oporu v Josefu Kadrabovi-československém reprezentantu a stříbrném medailistovi ze světového šampionátu v Chile v roce 1962. V kladenském týmu hráli však i další kvalitní hráči jako žulově tvrdý obránce ,,Manda“ Linhart, Josef Fábera, Miroslav Rys, kanonýr Josef Majer, Kofent, nebo Chlumecký. Tým SONP Kladno se v nejvyšší soutěži udržel až do roku 1965, kdy znovu sestoupil. Velkým oslabením byl přestup kanonýra Kadraby do pražské Slavie.

Návrat do nejvyšší soutěže se mohl podařit hned v následující sezoně 1965-66. Kladno však propáslo velkou příležitost, když v posledním kole hrálo na svém domácím hřišti proti vedoucímu týmu II. ligy pražské Bohemce. V případě vítězství by postupovalo Kladno. To však velkou příležitost nevyužilo a doma prohrálo s postupujícími Bohemians 0:2.

V dalších třech sezonách působili kladenští fotbalisté jen ve II. lize a teprve pro sezonu 1969-1970 se vrátili mezi elitu. Bohužel na pouhý rok. Od roku 1970 se po další téměř čtyři desetiletí hrály na Kladně jen nižší soutěže.

Luboš Hora Kladno

Napsat komentář