Krátký seriál Čtyři manželky Karla IV. 2. Anna Falcká

Anna Falcká /1329-1353/ byla druhou ze čtyř Karlových manželek. Krásnou dvacetiletou ženu pojal Karel za manželku několik měsíců po smrti milované Blanky z Valois v březnu roku 1349. Před tím se ovšem ucházel o anglickou princeznu Isabellu, dceru anglického krále Eduarda III. Snatek s Annou byl možná z lásky a určitě z rozumu. Na snatku s Annou Falckou si Karel vyzkoušel , jak účinnou zbraní může být chytře vykalkulovaný manželský snatek. Tímto snatkem zasadil Karel sice nepřímou ale drtivou ránu svému komkurentovi ve funkci římsko-německého císaře Guntherovi ze Schwarzburku, který byl právě za císaře zvolen. Anna byla totiž dcerou Guntherova hlavního spojence rýnského falkraběte Rudolfa.

Karel tímto snatkem překvapivě na svou stranu přetáhl nejmocnějšího člena opozičního tábora a Guntherovo postavení tím vlastně rozbil. Mimochodem stejný trik Karel zopakoval asi o čtvrt století později snatkem s Eliškou /Alžbětou/ Pomořanskou-svou poslední manželkou.

Karlovo manželství s Annou Falckou bylo ještě kratší než s Blankou z Valois, když trvalo pouhé čtyři roky. V únoru 1353 Anna Falcká zemřela. Ještě před tím však Karlovi v roce 1350 porodila vytouženého syna a následníka trůnu Václava. Karel byl štastný z potomka a svého následníka pouhé dva roky, neboť hošík zemřel v podstatě ještě v batolecím věku a nedožil se ani celých dvou let. Karel tedy v první polovině padesátých let stále neměl vytouženého následníka, což ho velmi trápilo.

Anna Falcká byla stejně jako Blanka z Valois pochována ve Svatovítském chrámu.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář