Legendy o Divokém západě 10

Jesse James a jeho banda-část třetí

,,Jedenkrát Jesse James sedí doma za stolem a svým dětem vypráví.
Robert Ford v nočních tmách,
připlíží se jako vrah
a on vám Jesse Jamese odpraví.“

Poslední sloka trampské písně o Jesse Jamesovi je tentokrát poměrně přesná a výstižná.

Aspoň ve jménu Jamesova vraha, kterým byl skutečně jistý Robert Ford.

Ale popořádku: Jesse James své skutečné jméno už nemusí nijak skrývat. Jméno bandity je zcela známé.

Za této situace vyzve guvernér Missouri Pinkertona k rozhodující akci a zároveň zvýší odměnu za jeho dopadení na tehdy fantastickou částku 15 000 dolarů. Je to do té doby nejvyšší částka, jaká kdy byla za dopadení zločinců vypsána.

V tuto chvíli se Pinkertonovi podaří husarský kousek, který znamená pro Jesse Jamese v příštím tahu mat. Do Jamesovy tlupy nasadí mladého ctižádostivce -a na pohled tvrdého banditu-jménem Robert Ford.

Koncem roku 1881 se Jesse James s manželkou i bratrem Frankem přestěhovali do městečka ST. Joseph v Missouri. Jesse si zde najal dům pod jménem Jim Howard. Už ale sám ví, že ani falešné jméno mu nepomůže. Smyčka kolem něj je utažena k nedýchání.

V březnu 1882 odjíždí bratr Frank se svou rodinou ke stárnoucí matce Zereldě na návštěvu.

V této době  navštívili falešného pana Howarda dva noví členové tlupy-ve skutečnosti oba pinkertonovci-Robert Ford a jeho bratr Charlie. Oba samozřejmě znají skutečné jméno falešného pana Howarda.

Jesse James si nejprve zkušeným okem oba bratry prohlédl. Přes jejich příslušnost k tlupě už nikomu nedůvěřoval. Když zjistil že nemají nikde na těle revolvery poté co oba svlékli saka, i on odložil sako. Jeviště pro závěrečné dějství s třemi neozbrojenými muži bylo připravené.

Neozbrojené?

Robert Ford z minulosti dobře znal místo v pokoji kam Jesse odkládal svůj kolt. Brzy toho plně využije. Zatím probíhá rozmluva v přátelském duchu a zkušený bandita James nic netuší.

Náhle Robert Ford vstal a začal si prohlížet obrazy na stěnách. Pak požádal Jamese, aby mohl jeden z nich sejmout. Při snímání obrazu úmyslně vytrhne ze zdi malý hřebíček, na kterém obraz visel.

Hned se nabízí, že ho sám zatluče zpět. Jesse o tom nechce ani slyšet. Přinese si hřebík i s kladívkem, ale při zatlučení musí vystoupit na židli a na té stát zády k oběma Fordům.

Toho využije Robert, který rychle vyjme ze zásuvky Jamesův kolt a zezadu slavnému banditovi prostřelí hlavu. Jesse James je na místě mrtev. Oba bratři z domu prchají. Naopak sem přibíhá šerif i s pomocníky a brzy se sbíhají davy lidí aby si prohlédly počestného pana Howarda, kterým je ve skutečnosti legendární bandita Jesse James.

Konec Jesse Jamese znamená i konec pro celou jeho tlupu. Spravedlivému trestu se vyhne jen bratr Frank. Sám se vzdá guvernérovi své rodné a hlavně jižanské Missouri. Následuje sice řádný soud a výrok poroty nad mnohonásobným vrahem nakonec zní až neuvěřitelně : ,,Frank James je osvobozen!“ Roli sehrál patrně fakt, že Frank byl zarytý jižan a soud proběhl v jižanské Missouri.

Frank se poté už nevěnuje ,,práci“ bandity, ale zato pilně politizuje. Nadává přitom Severu a velebí starý dobrý Jih./Proč by to také nedělal, když na rodné Missouri vydělal mnohaletý žalář/ Umírá pokojnou smrtí až v roce 1915, kdy má svět zcela jiné starosti než zašlou Jamesovskou ságu.

Bratři Youngrové-věrní spojenci Jamesů takové štěstí neměli. Byli totiž zatčeni a souzeni ve zlé seveřanské Minnesotě.  Všichni byli odsouzeni na řadu let a dlouhá léta pak živořili ve věznici obklopeni strohými  seveřanskými strážci i mravy. Konec někdejších slavných banditů nijak slavný nebyl. Ještě ve věznici zemřel v roce 1889 Robert Younger, Jim i Coleman Youngerové se sice dočkali propuštění, ale Jim roku 1902 spáchal sebevraždu nikoli díky výčitkám svědomí, ale díky nešťastné lásce. Coleman Younger zemřel až v roce 1916. Datum úmrtí Johna Youngera se nepodařilo zjistit.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář