white

Legendy o Divokém západě 9

Jesse James a jeho banda-část druhá

Dočasný klid bratří Jamesů a Youngerů netrval dlouho. Tím spíš, že je zatím nikdo nepodezříval. Po ,,úspěchu“ v jižanském městečku Liberty brzy plánovali další akce.

K jejich uskutečnění nebylo nikdy daleko. Styl byl vždy navlas stejný jako v Liberty.

Jesse James a nejstarší z Youngerů Coleman vstoupili do banky či spořitelny, napřed žádali o rozměnění bankovky, pak vytáhli revolvery a vybrali pokladnu.

Během své patnáctileté/!!!/ kariéry přepadli 12 bank, vykolejili a vyloupili 7 vlaků a 5 poštovních dostavníků. Počet jejich lidských obětí se přitom odhaduje na osmdesát.

To vše spáchali v jedenácti státech USA, jedno zda kdysi seveřanských nebo jižanských.

Policie proti nim byla zpočátku bezmocná. Vlastně ani pořádně neexistovala. Zastupovali ji místní šerifové, kteří s doprovodem bandu pronásledovali, ale jen k hranicím okresu, protože dále jejich pravomoc nezasahovala.  O bandě dosud neznámých zločinců se brzy mluvilo po celých Spojených státech. Když se podle uniforem z jižanské armády začali obyvatelé jižanských městeček právem domnívat, že bandité jsou jakými si mstiteli poraženého jihu, často je ani nepronásledovali ale spíše jim fandili. Obyvatelé jižanských států byli často farmáři, kteří se po občanské válce silně zadlužili u bank a proto bankéře s jejich až lichvářskými úroky nenáviděli.

Až po nějakém čase se podařilo zjistit, že Jamesova banda musí mít své domácí sídlo v jižanském státě Missouri. Tehdy poprvé upadl do podezření Jesse James. Ten se však ukázal jako obratný muž, S pomocí své matky paní Zereldy se vydával za nemocného a navíc napsal dopis redakci listu Kansas Times, kde se distancoval od jakéhokoli podezření z loupeží. Paní Zerelda měla dokonce v místním kostele hysterický projev, ve kterém napadla každého, kdo sahá na čest jejích synů. Poté měl Jesse James i členové jeho bandy zase na nějaký čas klid.

Protože Jamesova banda řádila nejvíce ve státech Missouri a Kansas najímali místní guvernéři stále větší počet detektivů, jen aby dopadli bandu dosud stále neznámého Jesse Jamese. Až se jim sám přihlásil muž, skutečně schopný, jehož zásluhou dostal nakonec Jesse James i celá jeho banda mat. Ten muž se jmenoval Allan Pinkerton . Hned si sám sehnal několik schopných spolupracovníků a vydal se po stopách Jesse Jamese. Zpočátku ovšem bez většího úspěchu.

Jamesova banda řádila dál. Na železniční trati ve státu Iowa rozpojila vlak , zplundrovala ho a vykradla. Bilance přepadu? Dvanáct mrtvých-všichni z vlaku. Podobně záhy dopadl vlak u Gads Hillu, jen s nižší bilancí mrtvých cestujících-tentokrát ,,pouze“ tři.

Pachatelé přepadů? Zatím neznámí!

Ale ani Alan Pinkerton nespal. Zjistil velmi podstatnou věc. Stopy po banditech vedly vždy k farmě paní Zereldy a jejích dvou synů ve státě Missouri. Inkognito bratří Jamesů začalo dostávat trhliny. Ti se o nebezpečí včas dozví a na čas se raději přestěhují do Texasu. Domů se vracejí jen na vlastní svatby.

Následují další přepady Jamesovy bandy. Jedná se o dostavníky v Texasu, vlak v Missouri a banku v Kansasu.

Pinkerton nasazuje do okolí farmy paní Zereldy stále více agentů. Pak se domnívá, že je vše připraveno k likvidaci tlupy . Obklíčí dům paní Zereldy a celé čety ostřelovačů do něj praží z pušek ze všech stran. Jsou dokonce použity i třaskavé bomby!!

Výsledek je tragický. Ovšem pouze pro paní Zereldu. Je zabit malý chlapec-nevlastní bratr obou Jamesů a paní Zerelda zraněna na ruce.

Ale co je nejhlavnější? Bratři Jamesové v době ostřelování v domku vůbec nebyli.

Kruté a zbytečné metody Pinkertonovců se stávají soustem pro jižanský tisk. Zraněná paní Zerelda zase dští po kostelech oheň a síru za útoky zlých Seveřanů na bohabojnou jižanskou rodinu.

Jedno se ale přes všechny neúspěchy Alanu Pinkertonovi přece jen podařilo. Už bezpečně ví, že vůdcem tlupy je Jesse James. Už se i objevují zatykače s jeho jménem. Teď ho jen chytit a zatknout. Jenomže po Jesse Jamesovi jakoby se zem slehla.

Přesto mu už pomalu zvoní hrana. Už je jeho jméno známo, už nemůže vystupovat inkognito. Ještě banda uskuteční přepady bank i vlaků , ale to už jí pomalu zvoní umíráček.

Luboš Hora -Kladno

Napsat komentář