Jesse James a jeho banda- část první
Jesse James chlapík byl.
hodně lidí odpravil,
vlaky přepadával rád.
Boháčům uměl brát,
chudákům dával zas,
přál bych vám, abyste ho mohli znát.
Tahle počáteční slova písničky, která se hraje u táboráků a zná ji nejeden tramp jsou vlastně co se osoby Jesse Jamese týče dostatečně výstižná. Ovšem jen ve své první polovině počáteční sloky. Jesse James opravdu hodně lidí odpravil a kromě bank, které přepadával raději si občas vzal na mušku i nějaký ten vlak. Tak nějak ale nesedí ta druhá polovina sloky, že boháčům uměl brát a rozdával svůj lup chudákům. Jesse James totiž určitě nebyl nějakým šlechetným zbojníkem typu slovenského Jánošíka, který bohatým bral a chudým dával, ale naopak obyčejným sprostým banditou. Naloupené peníze totiž rozděloval jen členům své bandy a většinu peněz si sám nechával.
Ale od začátku. Jesse James se narodil v říjnu roku 1847 ve státě Missouri. To už měl o čtyři roky staršího bratra Franka, později významného člena své bandy.
Svoji nezapomenutelnou kariéru začínal v oddílech ,,Černé vlajky“, vedených mnohonásobným vrahem Williamem Charlesem Quantrillem, o kterém byla řeč v minulém díle. Po boku měl už tehdy svého staršího bratra Franka a také hned čtyři bratry Youngery, kteří později tvořili též nedílnou část jeho vlastní bandy. Jejich křestní jména-Coleman, Jim, John a Robert. To ještě ve Spojených státech zuřila občanská válka Severu proti Jihu.
Krátce po jejím skončení je Quantrill těžce raněn seveřanským sniperem a na následky umírá. Ani pro bratry Jamesovy není konec války zrovna šťastný. Starší Frank se vzdává seveřanům ale brzy je propuštěn na svobodu. Mladší Jesse, který sotva dosáhl věku dnešní plnoletosti je zase jakýmsi veteránem seveřanské armády těžce zraněn střelou do břicha.
Takto ho objeví jistý farmář a dopraví domů na farmu k matce v rodné Missouri. Jeho rekonvalescence trvá celé dva měsíce. Sotva se postaví na nohy , doprovází matku Zereldu na bohoslužby a horlivě se modlí za svou i bratrovu duši. Že by se dal na pokání? Ale kdež!!
I s bratrem Frankem a čtyřmi sourozenci Yongerovými brzy plánují nové akce. Už to ale nebude v ,,Černé vlajce“ na oko na straně jižanské armády. Jih byl ve válce poražen a Quantrill je mrtev. Bude třeba provádět akce na vlastní pěst a bude jedno zda na někdejším seveřanském nebo jižanském území. A první akce na sebe nenechá dlouho čekat.
Je únor roku 1866. První z přepadených bank bandou Jesse Jamese je ta v městečku Liberty kuriozně v nejvěrnějším jižanském státě Missouri. Do městečka přicválá desítka mužů oblečených do dlouhých vojenských plášťů. Jsou to oba Jamesové, všichni čtyři Yongerové, doplněni o další čtyři bandity. Muži zastaví před místní bankou a rozestaví se tak, aby ovládli nejen vchod do banky, ale i přilehlé ulice. Dva z nich vkročí dovnitř banky s obličeji částečně zahalenými šátky. Jedním z mužů je Jesse James. Ten položí desetidolarovou bankovku na stůl a zdvořile požádá jednoho ze dvou zaměstnanců banky, kteří jsou přítomni: ,,Prosil bych rozměnit.“ Zaměstnanec sáhne po drobných, ale náhle zjistí, že se dívá do ústí namířeného revolveru. ,,Okamžitě všechny peníze sem.“ vykřikne zčásti maskovaný Jesse James už vůbec ne zdvořile. Pokladník mu třesoucíma se rukama předá kovové mince a jen několik papírových bankovek. Jesse James očividně není s bídnou kořistí spokojen, proto znovu vykřikne ,,Všechny peníze sem!“ Zděšený pokladník ukáže na příruční plechovou příruční pokladnu. James po ní sáhl a celý obsah vysypal do připraveného vaku. Pak zajištován druhým maskovaným mužem mávne koltem směrem k velké pokladně.
,,Otevřít!“ vyštěkne
Druhý muž, patrně některý z bratrůYoungerů si mezitím všiml, že trezor není vůbec zamčen. Lehce ho sám otevřel a všechny peníze /kolem 6000 dolarů/ naházel do vaku.
Poté oba bandité donutí dva zaměstnance banky, aby sami vstoupili do velké pokladny a zavřeli ji za nimi.
Dosud nevídanému kousku v celých Spojených státech ještě nemá být konec. Lupiči i s kořistí vycházejí z banky. Ted je třeba rychle zmizet. Dříve než se tak stane uvidí obyvatelé městečka ještě jeden obrázek.
Ostatní z desítky jezdců, kteří Jamese a jeho společníka venku zajištovali jsou mžikem v sedlech a dva bandité z vnitřku banky mají též koně připravené.
Obyvatelé městečka brzy nevěří svým očím. Koně se pod jezdci vzpínají ,bandité ječí a střílí z revolverů do vzduchu. Že by se vrátili Quantrilovci z ,,Černé vlajky“. Ale ti přece řádili /až na výjimky/ v seveřanských státech. Ale tady jsme snad v nejoddanějším státě jižní konfederace. A přece mají jezdci na sobě pláště jižanské armády. Ted rychle ujíždějí ven z městečka. Do cesty jim nešťastně vběhne sotva dospívající místní mladík. Jeden z jezdců ho čtyřikrát střelí koltem do zad. Mladík se mrtev kácí k zemi. Je to první lidská oběť osamostatnělé bandy Jesse Jamese. Za sebou ve službách Quantrilla už jich však prchající jezdci mají bezpočet a bezpočet jich v blízké budoucnosti ještě bude.
Za bandou vyrazila celá kavalkáda rozhořčených mužů z městečka Liberty. Bandity se však dostihnout nepodařilo. Podezření padlo na seveřanský Kansas,kam bandité měli uprchnout. Ale kdež. Jamesové se dočasně skryli v domě své matky v jižanské Missouri.
Nikoho nenapadne prohledat malou farmu zbožné paní Zereldy. Bandité přece museli být ze seveřanského státu. A Jamesové s Youngery mají klid. Aspoň prozatím….
Luboš Hora-Kladno