Problémy s váhou a ideální váha člověka

Často mi připadá, že stále více lidí má problémy s nadváhou. Což o to, když je člověk alespon již ve středním věku, ještě to beru. Když však mají problémy s nadbytečnými kily děti, nebo dospívající mládež stojí to už za povšimnutí.

Není to jen můj osobní názor, ale poměrně často je uváděn i ve sdělovacích prostředcích. Osobně považuji za největší příčinu nadváhy, nebo vyložené obezity nedostatek pohybu. Lidé se naučili všude dopravovat dopravními prostředky, jsou líní udělat pár kroků pěšky a volný čas tráví obvykle u počítače a internetu. Pak není divu, že již v mladém věku mají problémy s nadváhou. Stále méně a méně lidí se může pochlubit s tím, že mají ideální váhu. Jaká však má být ta váha, kterou lze považovat za ideální?

Dříve se tvrdilo že ideální váha má být v poměru k výšce člověka a to podle jednoduchého vzorce, když od výšky odečteme stovku měla by být taková váha.

To je ovšem pouze zjednodušený postup. Váha totiž nezávisí pouze na tělesné výšce, ale také na věku, pohlaví a typu postavy.

V současné době je při zjišťování ideální váhy používán takzvaný BODY MASS INDEX /BMI/. Ten vypočteme dělením váhy těla v kilogramech výškou vyjádřenou v metrech na druhou/zaokrouhleno na jedno desetinné místo/. Například při váze 70 kg a výšce 1, 7 metru je výpočet 70:/1,7×1,7/ = 23,1 To je hodnota BMI. Taková je v normě. Normy BMI jsou následující:

Pod 20 -stav podvýživy

20-25 – žádoucí stav výživy

25-30 – nadváha

30 a více-obezita

Hodnocení váhy člověka podle čísla BMI je ovšem zjednodušené. Důležitým faktorem lidské hmotnosti je poměr svalové hmoty a tuku. Procento tuku lze změřit pomocí zvláštního zařízení tzv. kaliperu, kdy se jím změří tloušťka deseti kožních řas a podle tabulek se určí procento tuku.

Dobré je také změřit poměr mezi obvodem hýždí a pasu, protože hromadění tuku okolo pasu a žaludku zvyšuje zejména u mužů riziko ischemické choroby srdeční, vysokého tlaku a diabetu. Studie ukázaly, že osoby s BMI nad 27 mají dvojnásobné riziko vývoje srdečních onemocnění a žlučových kamenů a 14x větší riziko diabetu. Při vzestupu BMI nad 30 se riziko zvyšuje více než 30x.

Obezita je nebezpečná pro každého, ale nejhorší následky má v dětském věku.

Obézní děti zůstanou s největší pravděpodobností obézní i v dospělosti. Rizika postižení dalšími chorobami a komplikacemi se zvyšují trváním obezity. Některé studie ukázaly, že jestliže děti jsou v době dospívání obézní, později i když zhubnou ,mají stále větší riziko výše uvedených onemocnění jako ostatní ohrožení nadváhou.

 

Luboš Hora-Kladno

 

Napsat komentář