Rozhledna na ,,Kožovce“ je turistickým lákadlem

Jedním z oblíbených míst výletů obyvatel Kladna je rozhledna na Kožové hoře, jejíž název zkracují nejen Kladenáci,ale i lidé z okolních vsí na ,,Kožovku“.

Však se také rozhledna na ,,Kožovce“ nachází jen něco přes kilometr od nejižnějšího okraje Kladna. Katastrálně však ,,Kožovka “ patří sousední obci s názvem Pletený jezd.

Rozhledna se tyčí na 456 m.n.m.vysokém zalesněném kopci severozápadně od Pleteného Újezdu a jižně od Kladna. Tomuto kopci se ještě před postavení rozhledny říkalo ,,V Kožovech“.

Už ve dvacátých letech minulého století bylo toto místo cílem procházek Kladenáků i lidí z přilehlých obcí, stejně jako členů různých odborů, především Klubu československých turistů/ KČST/. Často vyhledávané místo dosáhlo nakonec takové obliby , že se kladenský odbor KČST rozhodl zde postavit svou turistickou chatu.

Došlo ktomu v letech 1929 a 1930. Tehdejší stavba byla provedena z polovských struskových cihel a zahrnovala vedle malé a velké jídelny s kuchyní, pokoji, bytu pro správce a příslušenství také dvacet tři metrůvysokou vyhlídkovou věž se zaskleným ochozem.

Stavba ze tří stran obklopena železobetonovou verandou tehdy údajně vyšla na sedm set tisíc korun. Slavnostního otevření se dočkala 10. a 11. května 1930 zapřítomnosti zástupců města Kladna, kladenských spolků, organizací a ústavů, především těch , které při její stavbě poskytli finanční pomoc. Na této slavnostní akci byl mimojiné přítomen tehdejší ministr vnitra JUDr. Juraj Slávik, který zde přednesl slavnostní projev, v němž ocenil práci kladenského odboru KČST a kromě toho sám zarecitoval slovenskou básen P.O. Hviezdoslava.

Své kouzlo neztratila ,,Kožovka“ ani po letech a stále je , hlavně o víkendech vyhledávaným místem Kladenáků i lidí z okolí. Jen je trochu škoda, že v současné době zdejší vzrostlé stromy poněkud brání ve výhledu na samotné město Kladno, které lež přímo pod ,,Kožovkou“. I tak ale lidé místo s oblibou navštěvují. Kopec s rozhlednou není příliš strmý a tak ho dokáží zdolat i méně fyzicky zdatní lidé pěšky, na kole a ti skutečně pohodlní sem mohou dorazit i autem, protože až k rozhledně vede asfaltová silnice.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář