Co je akupunktura?

Akupunktura je léčebnou metodou, která se podle písemných pramenů používala již před 3 500 lety.

Pochází z Číny a je součástí tradiční čínské medicíny. Má oživit a uvolnit proud energie, aby se uvolnila rovnováha systému ČI.

Podle tradiční čínské medicíny protéká princip ČI, což znamená energii, skrze 14 neviditelných kanálů, neboli meridiánů.  Jestliže je některý kanál ucpán nebo energie proudí nevyrovnaně a uniká, člověk onemocní. Faktory, které mohou vyvolat poruchu proudění jsou infekce, úrazy, špatná výživa, dědičné vlivy, stres, emoční otřesy, sezonní vlivy počasí nebo i oslabení v některých denních hodinách.

Akupunkturista se snaží ovlivnit pohyb ČI tam, kde se blíží povrchu těla. Tam jej lze stimulovat pomocí různých metod.

Mezi ně patří především vpichování jehel, působení teplem vyvolaným spalováním různých rostlin, napíchnutí sondou, stimulace laserem nebo tlakem palce a prstů. Metody se mohou střídat a počet aplikací kolísá. Někdy se dosáhne dobrých výsledků již při prvním sezení, ale většinou je jich nutných více.

První sezení u tradičního čínského akupunkturisty trvá více než hodinu. Zeptá se vás na vaše minulé i současné potíže i na způsob života. Během této doby si prohlédne vaše nehty, barvu kůže, jazyk, oči, držení těla, poslechne dýchání, zhodnotí emoční stav a tělesný zápach.

Zvláště zkoumá tep na šesti místech na zápěstí obou rukou. Tam také najde poruchy v proudění ČI,

nebo uzavření některý ze 12 párů meridiánů.

Tento celkový přístup umožnuje určit poruchu rovnováhy a nalézt cestu jak nejlépe obnovit její harmonii a tak povzbudit hojení.

Tato metoda je vhodná i pro léčení místních poruch, jako je třeba prudká akutní bolest. V tomto případě není třeba celkového vyšetření, ale jen určení místních příslušných bodů.

Protože u nás tuto metodu praktikují lékaři, kteří absolvovali zvláštní školení, mohou provádět obvyklé celkové vyšetření.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář