Mé rozhovory s hokejovými mistry republiky 16

Jiří Filip

Útočník Jiří Filip se stal hokejovým mistrem republiky celkem čtyřikrát. Bylo to v letech 1974-1978. Nic na tom nemůže změnit ani fakt, že v kádru doslova nacpaném vynikajícími hokejisty působil často v roli náhradníka. Když však bylo třeba na led naskočil a nezklamal. S Kladnem získal i vítězství v Poháru mistrů evropských zemí. Ve finálovém utkání proti Spartaku Moskva sice už nebyl v týmu, ale zahrál si třeba semifinále této nejprestižnější celoevropské soutěže. Byl i členem kádru, který  ve druhé polovině sedmdesátých let slavil úspěchy  na zájezdu do Severní Ameriky.

Z důvodu nejistého místa v základní sestavě byl Filip na konci sedmdesátých let nejprve poslán na hostování do Liberce a po roce přestoupil do pražské Slavie. Zde odehrál několik sezon ve druhé nejvyšší soutěži a patřil k nejlepším hráčům.  V polovině osmdesátých let, kdy Kladno hrálo dočasně též jen druhou nejvyšší soutěž se však do kladenského týmu ještě na dva roky vrátil a pomohl vybojovat návrat mezi hokejovou elitu.

S Jiřím Filipem jsem dělal rozhovor před pěti lety. Tehdy měl ještě v pronájmu restauraci na kladenském fotbalovém stadionu Františka Kloze, třebaže v jeho pětašedesáti letech už právě vstoupil do starobního důchodu. Později jsem ho potkal v jednom z kladenských supermarketů. Prohodili jsme pár slov a pamatuji si jak říkal, že tu pronajatou hospodu už pustil.

Když jsem dělal s Filipem rozhovor pro Kladenský deník přímo v restauraci na fotbalovém stadionu, mluvili jsme spolu podstatně déle. Vzpomínal jak si necelou jednu sezonu zahrál vedle tehdejších nejlepších kladenských útočníků a československých reprezentantů Milana Nového a Eduarda Nováka a na to jak skvěle se mu s nimi hrálo. Nebo zase na to jak přestoupil do druholigové Slavie Praha, kde se mu pak skvěle dařilo a dokonce v týmu působil ve funkci kapitána.

Když přišla řeč na další kladenské mistry republiky, kteří do Slavie také přestoupili Vysušila a Křiváčka, ptal jsem se především na Mirka Křiváčka-vynikajícího hokejistu, který žel svůj velký talent v nejlepším věku utopil v alkoholu.

Od Filipa jsem se dozvěděl, jak tehdy všichni tři Kladeňáci jezdili do Prahy na tréninky autem a že často Křiváček po alkoholovém dýchánku trénink vynechal.

Nebo zase Jiří Filip vzpomínal na kladenský zájezd do Severní Ameriky kde si zahrál proti olympijskému týmu Spojených států amerických, jehož někteří hráči pak senzačně vyhráli v roce 1980 olympijské hry. Třebaže Jiří Filip nepatřil často do základní sestavy toho nejslavnějšího kladenského týmu v celé historii klubu, na těch čtyřech titulech svůj podíl má.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář