Pontiak
Ačkoli se první větší válečné střety severoamerických Indiánů s bělochy-nejprve se Španěly odehrály již v 17. století,/války Španělů s Aztéky či Inky v Latinské Americe dokonce ještě o století dříve/ začneme své vyprávění až v polovině 18. století.
Naším prvním opravdovým hrdinou je slavný sjednotitel indiánských kmenů jménem Pontiak.
Pontiak se narodil někdy kolem roku 1710 jako příslušník početného kmene,nebo spíše téměř národa Algonkinů. Algonkiny tvořilo větší množství příbuzných kmenů, které však mezi sebou často válčili. Kromě toho měly jednoho společného nepřítele- kmen tzv.Irokézů, který s algonkinskými kmeny příbuzný nebyl. Algonkini i Irokézové sídlili na severovýchodě současných Spojených států a částečně i v dnešní Kanadě.
V Pontiakově době nejenže ještě neexistovaly nezávislé Spojené státy americké a prvními kolonizátory tohoto území byli nejdříve Francouzi. Ti navíc představovali trochu výjimku mezi kolonizátory, když s domorodým indiánským obyvatelstvem žili celkem v míru i shodě. Časem se mezi Francouzi i algonkinskými kmeny vytvořilo i jakési přátelství, když došlo v letech 1756-1763 ke zdlouhavým bojům o americké kolonie mezi Francouzi a Brity , kteří měli své kolonie jižněji a postupovali na sever aby je rozšířili. Toto přátelství bylo založeno i na tom, že Algonkini stáli ve válce na straně Francouzů, zatímco nepřátelští Irokézové se spolčili s Brity. Algonkini i Irokézové měli tím automaticky určeny své frontové linie.
Francouzi nakonec v této válce,kterou historici označují za Sedmiletou/probíhala nejen v severní Americe,ale současně i v Evropě/ prohráli a jejich spojenci Algonkini dostali pouta poražených. Irokézové ač na vítězné straně je však dostali od svých ,,spojenců“ Angličanů také.
Jádro problému, že nejde jen o válku Francouzů s Angličany, ale i o boj Indiánů s bělochy žel včas nepochopil ani samotný náčelník Pontiak.
O jeho mládí téměř nic nevíme. Objevuje se na indiánském nebi jako meteor až ve zralém mužném věku: statečný, urostlý,krásný, čestný , přemýšlivý i rozhodný. Přichází do dějin v podobě dokonalého vzorového Indiána.
Pontiak nenávidí Angličany a miluje Francouze,kterým je po celý život k smrti věrný.
Pontiakovi se poprvé podařilo sjednotit všechny četné algonkinské kmeny, které mezi sebou dosud často válčily. Díky Pontiakovi měly najednou jediného společného nepřítele-Angličany. Velký boj proti Angličanům začíná v polovině roku 1763.
Jednotlivé algonkinské kmeny dobývají jednu britskou pevnost na americké půdě za druhou. Brzy po sobě jsou dobyty Fort Sandusky, Fort Miami, St. Josephs, Outanom i některé další. Zbývá nejmocnější britská pevnost Detroid. Její dobytí si bere za úkol samotný Pontiak. Chce dobýt Detroid nejprve lstí, ale úskok se nezdaří. Nezbývá nic jiného než pevnost dlouhodobě obléhat a takovou taktiku Indiáni neznají. Milují bleskové náhlé přepady a rychlá vítězství. Teď už po několik týdnů leží velké množství Indiánů před hradbami Detroidu a snaží se o vyhladovění jeho posádky. Pak se do pevnosti podaří Britům dopravit nejen proviant,ale i několik set mužů jako posilu. Britové jsou na koni a zaútočí na své obléhatele Indiány přímo z pevnosti. Výsledek? Britský výpad se nezdařil a Angličané ztrácejí v boji s rudochy nejméně polovinu svých mužů. Samotný Detroid se však stále drží. Už více než dva měsíce trvá jeho obléhání, když došla k Pontiakovi zpráva, že Francouzi uzavřeli s Brity mír. Znamená to, že obléhání bylo a je zbytečné.
Pontiak nechápe a Detroid obléhá dál, i když část jeho Indiánů již tábor obléhatelů opustila. Obléhání se nakonec protáhne na více než půl roku. Pak samotný francouzský guvernér oznámí Pontiakovi,že je opravdu mír a že jeho přátelství už nepotřebuje. Náčelník teprve teď pochopí a jeho zklamání je obrovské.
Odejde od pevnosti, ale s Brity se nesmíří nikdy. Napadá je kde může a to až do své smrti.
Píše se rok 1769,kdy Britové věnují jakémusi indiánskému přeběhlíkovi soudek rumu a to je jediná odměna za zavraždění slavného náčelníka Pontiaka-prvního sjednotitele severoamerických Indiánů. To ještě nezávislé Spojené státy ani neexistují. Vzniknou až skoro o 10let později.
Luboš Hora-Kladno