Stres

Souhrnný pojem stres označuje jakýkoli zásah do rovnovážného stavu, ať již tělesného, nebo duševního. Sám o sobě neznamená stres žádné nebezpečí. Je vrozenou tělesnou a psychickou reakcí na nějaký zevní impulz, která může dokonce zvyšovat odolnost. Problém vzniká, jestliže ta reakce je nepřiměřená, přesahuje normální intenzitu a často se opakuje.

Stresová odpověď úzce souvisí s mechanizmem ,,boj o útěk“, který umožňuje lidem instinktivně reagovat. Podstatou je vyplavení hormonu adrenalinu, který zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak, dýchání i psychickou aktivitu. Stres se projevuje například při řízení auta v hustém silničním provozu, před ukončením většího díla, při stěhování, nebo důležitých převratných životních situacích.

Při stresu se zvyšuje tělesné a hlavně duševní napětí.

Některé druhy stresu mají i vnitřní původ, například trápení nad vlastním onemocněním, dluhy, starost o poškozeného blízkého člověka i vlastní neuskutečnitelné touhy.

Většina příčin však přichází z vnějšího prostředí/konflikty v práci, jízda autem apod./

Ale v podstatě ani tak nezáleží na povaze podnětu jako spíše na tom, jak na stres reagujete, zda se proti němu dovedete bránit. Protože většinou není ve vašich silách změnit povahu stresu, o to důležitější je váš postoj k němu.

Příznaky stresu

Stres se projevuje různými způsoby, můžete se stát podrážděnými, netrpělivými nebo plačtivými,ztratit schopnost se rozhodovat nebo můžete upadat do depresí. Běžné obtíže se vám náhle zdají nepřekonatelné, ztrácíte chuť k jídlu, špatně spíte, nemůžete relaxovat.

Stres může vyvolat bolesti hlavy i svalů , úbytek na váze i snížit vaši odolnost vůči onemocnění.

Součástí stresové reakce je i chemická nerovnováha, která zhoršuje současně probíhající onemocnění jako srdeční potíže, astma, psoriázu a revmatoidní artritidu.

Jestliže cítíte, že vás příznaky stresu přemáhají, znamená to, že vaše tělo začíná vysílat varovné signály a že je čas hledat pomoc jak vliv stresu potlačit.

Moje stresy a deprese

Já sám jsem prožil stresů bezpočet. Někdy mi dokonce připadá, že jsem ve stresu neustále. Horší je, když u mě stres přejde ve vyloženou depresi. To se pak zavřu ve svém bytě, vůbec nevycházím z bytu, nikoho kromě matky k sobě nepustím a dočasně s nikým ani nekomunikuji po telefonu. Hlavou se mi honí sebevražedné myšleny. /Od konce 90. let minulého století jsem se už ale o sebevraždu nepokusil./ Překonat depresi je mimořádně obtížné. Naštěstí už s tím mám dostatečné zkušenosti. Přesto,když se mi poprvé podaří vyjít ven z bytu je to spojeno s hroznými úzkostmi. Ze stresu se dokážu dostat jediným způsobem-zvýšenou fyzickou aktivitou. A tak běhám, jezdím na kole, cvičím doma s činkami…. Jiný způsob, jak se zbavit stresu,nebo vyložené deprese u sebe neznám. Ale díky tomuto způsobu mé reakce na stresy a deprese jsem možná stále naživu. Kdybych ho nepoužíval skončil jsem možná v mnohem mladším věku jako sebevrah.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář