Za Kladno hrál Kloz. ČÁST 9

ČÁST 9
Klozův druhý start ve slavném Středoevropském poháru

V sezoně 1937-38 se fotbalový tým SK Kladno umístil v konečné tabulce na výborném čtvrtém místě,když po polovině soutěže byl dokonce druhý. Nejlepším střelcem mužstva byl opět František Kloz,který přesně zacílil patnáctkrát a třebaže už mu v té době bylo přes třicet let znovu se zařadil mezi nejlepší ligové střelce./A to už v naší lize pravidelně nastupoval naprosto nedostižný kanonýr celé československé historie vídeňský rodák českého původu Josef Bican./Umístění do čtvrtého místa Kladnu znovu zajišťovalo účast v tehdy velmi prestižním Sředoevropském poháru.Los prvního kola nebyl tentokrát ke Kladeňákům tak krutý jako poprvé a za soupeře mu určil průměrný tým z bývalé Jugoslávie HAŠK Záhřeb. První zápas v Kladně vyhráli domácí 3:1/Kloz 2 branky/.V odvetě na jugoslávské půdě Kladno sice prohrálo 1:2,což ale k postupu do 2.kola soutěže stačilo.Střelcem branky Kladna byl kdo jiný-František Kloz. Ve 2. kole už lehčí soupeři nebyli a Kladno si v něm znovu zahrálo proti Italům-tentokrát proti dalšímu italskému celku z nejslavnějších Juventusu Turín. Italská reprezentace se krátce před tím stala podruhé mistrem světa a z Juventusu za ní pravidelně nastupovala obranná dvojice Foni-Rava. Největší hvězdou Turína byl však patrně střední záložník Monti-mistr světa už z roku 1934.První zápas se tentokrát hrál v Itálii. Juventus se ujal vedení 1:0.Pak se ale Františku Klozovi podařilo vyrovnat.Netrvalo dlouho a další vynikající kanonýr kladenské fotbalové historie Jan Seidl výsledek dokonce otočil na 1:2 pro hosty.Do poločasu sice stačil Juventus srovnat na 2:2,ale tento výsledek trval ještě necelou čtvrthodinu před koncem. Jenže v závěru utkání hráči Juventusu dvakrát skórovali a nakonec zvítězili 4:2.Odveta na domácím hřišti se Kladeňákům nevydařila. Po nerozhodném poločase 1:1-kladenský gól opět Kloz,měli po změně stran Kladeňáci sice velkou převahu v poli, ale dalších branek se už nedočkali. Naopak minutu před koncem v době drtivého kladenského náporu skórovali Italové z brejku podruhé a po vítězství 2:1 postoupili do čtvrtfinále soutěže.
Dva starty Kladna v prestižním Středoevropském poháru v letech 1934 a 1938 skončili vždy postupem do druhého kola soutěže a patří k největším úspěchům celé kladenské fotbalové historie.Středoevropský pohár se totiž v období před II. světovou válkou těšil mimořádné popularitě a co se jeho úrovně a kvality týče je srovnatelný s pozdějšími evropskými poháry, nebo dnešní Ligou mistrů, respektive Evropskou ligou. Je jen škoda, že záhy začala II. světová válka, během níž se tato soutěž nehrála a ačkoli po jejím skončení byl Středoevropský pohár obnoven, zdaleka už neměl takovou kvalitu, jako před válkou. František Kloz v jeho zápasech rozhodoval svými brankami o konečných výsledcích kladenských zápasů, kterých v této soutěži nastřílel celkem sedm.