Akupresura

Akupresura je alternativou známější akupunktury. Vyhází ze stejných principů a používá se v případech, kdy nemocný odmítá aplikaci jehel. Její výhodou je, že ji může postižený ovládnout sám a pomáhat si tak při zvládání méně závažných potíží. Působí však pomaleji než klasická akupunktura, protože je méně přesná než zaváděné jehly.

Působení akupresury má stejný mechanismus jako u akupunktury-stimulace proudu ČI.

Stiskem stejných bodů, jako při akupunktuře se uvolňují meridiány.

Člověk se akupresuru může sám naučit a léčit si jí své malé každodenní obtíže.

Akupresura se uplatní například při únavě, zácpě, bolestech hlavy, ale třeba i při nachlazení. Je vhodná pro osoby, které se bojí zavádění jehel, dále pro děti a těhotné ženy.

Sezení bývá obvykle krátké, provedení zákroku vyžaduje pouze několik minut, u dětí dokonce jen 30 sekund. Akupresura se má však opakovat několikrát denně. Platí při ní pravidlo: méně intenzivně, ale častěji.

 

Vyhledávání tlakových bodů

 

Většina těchto bodů leží v blízkosti kostí nebo šlach, často na nich. Každý bod má své jméno a číslo podle meridiánu a orgánu, na který má působit. Směr proudu podle meridiánu je možno vyhledat podle čísel na přiložené mapě. Stoupá od čísla 1 k nejvyššímu.

Obvykle se tlakem zvyšuje proud energie, ale je možno použít jiné formy, když se vyžaduje zklidnění.

Silnějším tlakem palce lze vyvolat podráždění hlouběji položených bodů. Při tlaku palcem lze posílit efekt tím, že jím člověk povzbuzuje proud ČI podél meridiánu.

Někteří lidé používají k tlaku malé zaokrouhlené dřevěné destičky nebo válečky, které mohou podráždit několik bodů současně.

Jestliže byl správně podrážděn spoušťový bod, většina lidí to pocítí, když mohou pociťovat i lehkou bolest.

K mírnému tlaku, který postupně roste až k vyvolání zvýšené citlivosti se používají špičky prstů s pečlivě ostříhanými nehty.

Někteří lidé pociťují i pálení až řezání, které vrcholí a pak mizí. V tomto případě je třeba přerušit léčení, protože již došlo k vyrovnání toku energie. Jestliže se při lehkém tlaku neobjevuje žádná zvýšená citlivost, léčitel vystupňuje jeho intenzitu, dokud člověk nepocítí menší diskomfort, který za chvíli zmizí.

Obecně lze říci, že čím citlivěji nemocný reaguje, tím větší efekt lze očekávat. Nedostatečná reakce naznačuje, že chybí ČI.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář