Kdo byl Václav II. ?

Nepochybuji o tom, že i jen průměrní znalci české historie vědí, kdo byl Václav II. Vždyt se jednalo o jednoho z nejmocnějších a hlavně díky kutnohorskému stříbru i jednoho z nejbohatších českých dědičných králů. Král Václav II. vládl oficiálně v letech 1283-1305.

Já však mám nyní na mysli jiného Václava II. , který v Čechách velmi krátce vládl zhruba o sto let dříve než výše zmíněný mocný přemyslovský král. Jedná se o knížete Václava II., nejmladšího syna jiného knížete Soběslava I. Kníže Václav II. nastoupil na český knížecí stolec bezprostředně poté co do Čech dorazila zpráva z Itálie o smrti Konráda II. Oty.

Vláda knížete Václava II. v Čechách trvala však pouhé tři měsíce . Na počátku roku 1192 ho z Prahy vyhnal Přemysl Otakar I., který se na první pokus neúspěšně pokusil v českém stétě vládnout. Několik měsíců se pak Václav II. pokoušel o odvetu. Obléhal s vojskem Pražský hrad, ale bezvýsledně. Nakonec musel z Čech prchnout do německé Míšně a tam se téhož roku veškeré stopy po jeho dalších osudech ztrácejí. Jisté je jen to, že na český knížecí stolec se již nikdy nevrátil. Je však s podivem, že i po extrémně krátké vládě Václava II. se razily v Čechách mince s jeho portrétem, které se podařilo archeologům nalézt.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář