Marta Gemperlová

Vystudovala i s psychickými problémy

Vystudovat úspěšně vysokou školu se závažným psychickým onemocněním není jistě jednoduché. Jednou absolventek je i moje současná kolegyně šestatřicetiletá Marta Gemperlová z Prahy. V dětském věku sice psychické problémy neměla, avšak přesto ji toto období do budoucna poznamenalo. „Když mi byly tři roky, odešel od nás otec, se kterým jsem od té doby byla zcela bez jakéhokoli kontaktu. Mužský element potom v neúplné rodině určitě chyběl,“ vzpomíná Marta. Vystudovala oděvní průmyslovku v pražských Holešovicích. „Ve čtvrtém ročníku na průmyslovce se u mě začaly projevovat psychické problémy neurotického typu. Jednalo se především o stavy nadměrné únavy, a navíc mi dělala problémy špatná komunikace s lidmi,“ říká Marta. Ještě stačila úspěšně odmaturovat a poté začala studovat na Technické Univerzitě v Liberci.

Zhoršení zdravotního stavu

Hned na počátku vysokoškolského studia se její psychický stav výrazně zhoršil.K dřívějším problémům se přidaly i stavy apatie, a navíc se začala vyhýbat kontaktu s lidmi. „Asi po půlroce jsem studium ukončila a vrátila se domů do Prahy,“ uvádí Marta. Při stále se zhoršujících problémech byla poprvé v životě nucena navštívit ambulantní psychiatričku. Ta jí nasadila léky a poslala na vyšetření k psychologovi. Konečná diagnóza byla jistě velmi nepříjemná – schizofrenie. Marta byla celý rok v pracovní neschopnosti, pravidelně chodila na kontroly k ambulantní psychiatričce a navíc absolvovala delší ambulantní skupinovou psychoterapii v pražském Ondřejově. V roce 2005 jí byl přiznán invalidní důchod III. stupně. Ale na další život nijak nerezignovala. Právě naopak. Nejprve tři roky studovala Vyšší odbornou školu JABOK. Studium úspěšně dokončila s titulem dis. Nikdy nespoléhala pouze na pobírání invalidního důchodu, ale vždy se snažila si k němu přivydělávat prací, především na různých brigádách. Potom začala studovat na Evangelicko – teologické fakultě Univerzity Karlovy – obor Pastorační a sociální práce. I toto studium úspěšně dokončila s titulem bakalář. ,,Při tomto studiu mi hodně pomáhaly konzultace ve středisku BAOBAB, které se zaměřuje na pomoc lidem s duševním onemocněním,“ vysvětluje Marta.

Vlastní rodinný život a současné zaměstnání

Marta i přes své psychické onemocnění dokáže žít normálním rodinným životem. . V roce 2014 se seznámila se současným partnerem a narodil se jí první syn. Přitom krátce před porodem byla poprvé a doposud jedinkrát hospitalizována v psychiatrickém zařízení. O dva roky později se narodil druhý syn. Marta je v současné době na mateřské dovolené, ale jak je jejím obdivuhodným zvykem, i nyní nespoléhá jen na příspěvky od státu a snaží se aspoň na částečný úvazek pracovat. Od března letošního roku je zaměstnána ve spolku Dobré místo, který sídlí v areálu Psychiatrické nemocnice Praha – Bohnice. Pracovními dny jsou pro ni víkendy. „Pracuji s právě hospitalizovanými psychiatrickými pacienty. Práce mě baví a jsem ráda, že pacientům mohu poradit v nesnázích díky vlastním zkušenostem s psychiatrickým onemocněním. Pracuji zde o víkendu a během pracovních dní ještě brigádně pomáhám v chráněné dílně pro podobně postižené pacienty. Vyrábíme tam různé dárkové předměty. Mým nejbližším cílem do budoucna je zůstat v Dobrém místě a více se do jeho činnosti zapojit,“ uzavírá mladá sympatická žena.

Luboš Hora – Kladno

Napsat komentář