Mé rozhovory s hokejovými mistry republiky 17

Miroslav Křiváček

S pětinásobným mistrem republiky i vítězem Poháru mistrů evropských zemí Miroslavem Křiváčkem jsem nikdy rozhovor pro noviny nedělal a ani dělat nemohl, protože v době, kdy jsem se začal věnovat novinářské práci, byl už mrtev.

Přesto jsem s ním kdysi osobně mluvil a proto ho do svých rozhovorů s hokejovými mistry republiky zařazuji.

Až extrémně vysoký hokejista byl ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století jako křídelní útočník velkou oporou kladenského týmu. Zúčastnil se mimo jiné i kladenského zájezdu do Severní Ameriky, kde hrál proti týmům z NHL v takové formě, že diváci ve sportovních halách  sborově skandovali: ,,NUMBER FIFTEEN“. Neznali jeho jméno a Křiváček nosil na dresu patnáctku/proto to skandování ,,číslo patnáct“/.

Přitom do československé reprezentace byl nominován v době, kdy s vrcholovým hokejem předčasně končil. Místo reprezentace musel odejít i z kladenského týmu a hokej pak hrál už jen krátce ve druhé nejvyšší soutěži. Jak je to možné? Miroslav Křiváček měl vždy problémy s alkoholem a ty se vystupňovaly do takové míry, že alkoholu začal dávat přednost před hokejem. Vynechával tréninky a dostával se tak do stále větších problémů s trenéry, spoluhráči i vedením klubů, ve kterých na konci své kariéry hrál. Pak s hokejem praštil úplně a začal jen ,,vymetat“  restaurace. Známý byl zejména v kladenské restauraci ,,Pražanka“. Tam měli otevřeno denně/včetně víkendů/ už od osmi hodin ráno.

Tradovalo se tehdy, že Křiváček už od půl osmé netrpělivě podupával před restaurací a čekal na otevření.

Právě v ,,Pražance“ jsem se kdysi s Křiváčkem setkal. To jsem ovšem ještě nedělal novináře a proto žádný můj rozhovor s ním nikdy nevyšel. V ,,Pražance“ jsem s ním seděl u jednoho stolu a jen ze zvědavosti jsem se ho vyptával na slavnou a tehdy vlastně ještě nedávnou hokejovou minulost. Vzpomínali jsme především na finálový zápas v Poháru mistrů evropských zemí, ve kterém Kladno přehrálo mistra tehdejšího Sovětského svazu Spartak Moskva na samostatné nájezdy. Ten zápas se uskutečnil v roce 1979 na Kladně.

Já na něm byl jako divák a Miroslav Křiváček ho vlastně rozhodl, když v posledním nájezdu exportním blafákem doslova vyškolil sovětského brankáře. Žel o pouhý rok později v kladenském týmu skončil pro závažné problémy se životosprávou. Jeho další působení v nižší soutěži už bylo jen labutí písní a trvalo velmi krátce.

A krátký byl i celý Křiváčkův život. Zemřel v pouhých devětatřiceti letech údajně na problémy s  játry, která si alkoholem zcela zničil. Je to už hodně dlouho, co jsme se v ,,Pražance“ setkali. Přesto si ještě pamatuji, jak byl tenkrát v obličeji celý žlutý. Signalizovalo to velké problémy s játry i Křiváčkovu předčasnou smrt. Jaká škoda!

Miroslav Křiváček zemřel v mladém věku. Těch pět titulů mistra republiky i vítězství v Poháru mistrů evropských zemí mu však už nikdo upřít nemůže.

 

Luboš Hora- Kladno

Napsat komentář