Po euforii super ostuda

Ubohý výkon našich fotbalistů v Moldavsku

Koncem letošního března začala kvalifikace na Mistrovství Evropy 2024. A začala trochu rozpačitě. Fotbalovými odborníky i fanoušky poněkud zveličované vítězství nad Polskem jsem osobně neviděl. Zato jsem pomalu do půlnoci sledoval druhý kvalifikační zápas v |Moldavsku-maličké a snad vůbec nejchudší zemi v Evropě.

Moldavský fotbal je srovnatelný s fotbalovými trpaslíky typu Lichtenštejnska, Andorry,nebo San Marina. Vždyť moldavští fotbalisté působí často v sousedním fotbalově jen průměrném Rumunsku, navíc obvykle jen v tamější druhé lize.

Žel i naši fotbalisté v současné době nepůsobyli v žádném skutečně velkém fotbalovém klubu. Nenávratně pryč jsou doby, kdy Vladimír Šmicer a Patrick Berger vyhráli s Liverpoolem Ligu mistrů, nebo Jan Koller a Tomáš Rosický byli velkými oporami předního bundesligového týmu Borussie Dortmund. Dnes naši fotbalisté působí jen v průměrných zahraničních klubech a naopak přední české týmy především Slavia a částečně i Sparta připomínají spíše cizineckou legii. Kde se pak tedy čeští fotbalisté mohou vypracovat v přední evropské hráče?

Za naše největší zahraniční hvězdy jsou tak považováni Patrick Schick-asi jediný tak trochu oprávněně/ten ovšem proti Moldavsku nenastoupil/,Tomáš Souček, Antonín Barák a snad i Adam Hložek. Všichni tihle tři v Moldavsku nastoupili, ale neupoutal ani jeden z nich. Je až s podivem, že dvoumetroví obři Barák se Součkem nedokáží využít své výšky a během zápasu se nedostanou snad k jediné kloudné hlavičce.

V Moldavsku však zklamali všichni čeští fotbalisté bez rozdílu. Chybělo jim nasazení, bojovnost, o fotbalových kvalitách ani nemluvě. Co jen zkazili přihrávek. Jak je možné,že u většiny odražených balonů byli snad o dvě třídy níže hrající Moldavané dříve? Svou vinu na ubohém výsledku nese i trenér Jaroslav Šilhavý. Proč po mizerném prvním poločase hned několik hráčů nevystřídal a nechal je dále na hřišti se vyloženě trápit. Proč ke střídání sáhl asi až čtvrt hodiny před koncem zápasu a navíc nasadil třeba sotva průměrného Chytila, který sice nastřílel v nedávném ,,poutáčku“ proti slabounkým Faeřanům vyloženě štastný hatrick, ale proti Moldavcům se téměř nepotkal s míčem. Přes příznivý výsledek s Polskem, které si sice zahrálo na nedávném MS, ale také určitě nepatří k evropským top týmům se na současné krizi českého fotbalu nic nemění. Kdy ta krize konečně skončí? Možná až v době kdy v české Fortuna lize nebude hrát tolik hráčů ze zahraničí ale naši skutečně přední fotbalisté….

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář