white

S Honzou Havlíčkem v Polsku

O svém kolegovi ze zaměstnání i dobrém kamarádovi Honzovi Havlíčkovi jsem už na našem webu www.lidemezilidmi.cz psal. Je to skutečně unikátní člověk, kterého si velmi vážím. Já sám jsem si vždy dost zakládal na tom, jaký jsem vášnivý turista a co všechno jsem při své turistické zálibě už ,,prolezl“. Na Honzu Havlíčka, který je navíc asi o patnáct let mladší než já však nemán ani zdaleka. Když jsem počítal současné státy, které jsem navštívil, dospěl jsem k číslu devět. Honza jich však navštívil podstatně více. V dětském věku žil několik let dokonce ve vzdáleném Japonsku.

Moje případná námitka, že jsem svou turistiku provozoval především v České republice by v konfrontaci s Honzou neobstála. I tady by měl Honza Havlíček nade mnou jasně navrch. Až jsem žasl, když mi vyprávěl, kde všude v naší zemi byl.

Společně jsme v nedávné minulosti byli na čtyřech výletech v Čechách. Loni to bylo na zřícenině Nového hradu v Kunraticích a zřícenině Okoře spojenou s návštěvou významného přemyslovského hradiště Budčí. Letos na jaře pak v Divoké Šárce a Klánovickém lese a Úvalech.

V letošním červenci v den  státního svátku svatých Cyrila a Metoděje jsme poprvé vyrazili za hranice, konkrétně do polského střediska Kudowa Zdroj. Tuhle cestu jsme absolvovali do pohraničního města Náchoda vlakem, a odtud do též příhraniční polské Kudowy Zdroje autobusem.

Už obě cesty vlakem do Náchoda a zpět byly velmi zajímavé. Honza totiž vymyslel dvě zcela rozdílná vlaková spojení mezi Prahou a Náchodem. Tam jsme jeli přes města Kolín, Přelouč a Pardubice do Chocně a odtud pokračovali tratí přes Častolovice a Opočno do Náchoda. Zpět jsme cestovali úplně jinak. Z Náchoda do blízkého Starkoče, odkud kupodivu jede rychlík až do Prahy na Hlavní nádraží. Trat vede mimojiné přes známá česká města Jaroměř, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Poděbrady, Nymburk a Český Brod. Mám doma železniční mapu všech železničních tratí v České republice, do které si zaznamenávám tratě, kterými jsem už projel. Díky Honzovi, který má podobnou zálibu mi dvě nové přibyly.

I samotná polská Kudowa Zdroj stála za to. Já byl v Polsku teprve podruhé v životě./poprvé před mnoha lety, v ranně dětském věku na pobřeží Baltského moře poblíž Gdanska./ Kudowa Zdroj je pěkné příhraniční město. Není velké a tak jsme ho během asi dvou hodin stačili projít z jeho větší části.

Honza Havlíček narozdíl ode mě rád vyráží do zahraničí, zatímco já se někdy až úzkostlivě držím České republiky. Ted mě láká zase znovu do Polska a jeho pohrabničí, jen jinam, než leží Kudowa Zdroj. Protože Honza Havlíček je skutečný světoběžník, se kterým se nemůže nikdo nikde ztratit, vážně o takovém výletu uvažuji.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář