white

120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno-12. Část

Návrat do nejvyšší soutěže po 36 letech

Od sezony 2003-04 hrál tým SK Kladno namísto Neratovic II. ligu. Neratovické mužstvo se sloučilo s kladenským pod názvem SK Kladno. Z Neratovic se tak na Kladno dostalo hned několik kvalitních hráčů, především brankář Winter a záložníci Janeček a Hrabák. Ty doplnili nejkvalitnější hráči Kladna jako Marek, Kalina, nebo útočník Zachariáš. Do Kladna se navíc po letech vrátil kladenský odchovanec – exreprezentant a vícemistr Evropy z roku 1996 Jan Suchopárek, aby zde zakončil svou mimořádně úspěšnou hráčskou kariéru. A to nebylo všechno. Nový prezident kladenského oddílu Michal Kraus, který v té době disponoval finančními prostředky přivedl na Kladno další kvalitní hráče, mnohé i s prvoligovými zkušenostmi. A tak se v kladenském týmu postupně objevili kvalitní obránci Trousil a Killar a především kvalitní ofenzivní hráči Radim Holub a Tomáš Klinka. Výrazně posílené mužstvo v první sezoně II. ligu v pohodě udrželo. A s jídlem roste chuť. Pro dvě další druholigové sezony přibyla řada dalších kvalitních hráčů at už na přestup, nebo na hostování. Do týmu přestoupili ofenzivní hráči Cigánek a Kacian, odchovanec Slaného -kvalitní útočník Galbavý a o něco později i kanonýr Pavel Veleba. Navíc se kladenským funkcionářům podařilo získat řadu hráčů na hostování především z Baníku Ostrava se kterým se podařilo úspěšně spolupracovat. A tak se na Kladně objevili na hostování kvalitní gólmani Daněk a Vašek, obránce Drozd a především ofenzivní hráč Lukáš Magera, který si zahrál i za českou reprezentaci.

Kladenské mužstvo bylo najednou nabité kvalitními hráči a začalo pošilhávat po postupu do nejvyšší soutěže. Ten se v sezoně 2004-2005 ještě nepodařil, ale v té následující SK Kladno II. ligu vyhrál a postoupil po neuvěřitelných 36 letech do nejvyšší soutěže.

Kladenským příznivcům to připadalo jako krásný sen. Ještě před startem nejvyšší soutěže mužstvo dále posilovalo a to na všech postech. Ze Sparty přišel brankář Bičík, náhradníka mu dělal Slovák Kostolanský, obranu vystužili další Slováci Pončák a Palša, dále stoper Šimůnek, do zálohy přišli Šelicha s Kratochvílem i kladenským odchovancem Holubem a útok posílil Kousal. Krátce po zahájení nejvyšší soutěže se na Kladně objevili i dva útočníci ze zahraničí- Thomas Radzinivečius z Lotyška a hráč černé pleti Kanaďan Dave Simpson.

S kvalitními hráči se v první sezoně 2006-07 podařilo nejvyšší soutěž udržet.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář