Deprese

Každý člověk se občas cítí mizerně a má mnoho příčin být otrávený. Tento druh deprese je však zcela normální. Obvykle podobné pocity přejdou, člověk se otřepe a jde se dál. Nicméně jestliže podobný stav trvá týdny až měsíce a ovlivňuje vaše tělo i ducha, lze již mluvit o opravdové depresi. Jde o skutečné závažné onemocnění,

ne o snahu získat si soucit podporu nebo pomoc.

Depresi lze biochemicky vysvětlit jako poruchu neurotransmiterů umožnujících komunikaci mezi jednotlivými neurony i částmi mozku. Zvláště porušená je funkce skupiny látek monoaminů, obsahujících noradrenalin, dopamin a serotonin. Podpůrným faktorem při vzniku deprese je osamělost, pocit prohry nebo smrt blízké osoby.

Tento stav může být také důsledkem choroby, jako třeba chřipky, chronického únavového syndromu nebo virových zánětů mozku. Příčinou deprese také bývá nemoc život ohrožující/rakovina, roztroušená skleróza apod,/. Podobně působí i některé léky jako steroidy, antikoncepční pilulky a beta -blokátory. Často je také příčinou depresí nadměrné požívání alkoholu.

Asi u jedné osoby z deseti , trpících klinickou depresí se objevují po údobích melancholie období se zvýšenou dráždivostí a hyperaktivitou. Tento stav se nazývá manická deprese.

Kdo je ohrožen?

Zdá se, že bývají častěji postiženy ženy než muži. Důvod není jasný, může to být tím, že ženy častěji podléhají citům nebo že u nich tuto diagnozu lékaři stanovují snadněji. Dalším faktorem mohou být hormonální změny související s menstruací, těhotenstvím a menopauzou. Některé ženy se cítí být deprimovány před nástupem menstruace. Těžké deprese se objevují po porodu.

Existuje velký počet léků proti depresi. Speciální léky jsou velmi účinné, ale potřebují týden nebo dva než se účinek projeví. Někdy je třeba vyzkoušet různé typy léků podle individuální snášenlivosti.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář