Jan Abrham

Neúnavný sportovec

Fotbal hrál aktivně do pětasedmdesáti. Osmasedmdesátiletý Jan Abrham z Kladna- Švermova odehrál na fotbalovém hřišti neuvěřitelných a patrně i nepřekonatelných 65 sezon. Začínal v mládežnickém věku a hrál v oficiálních soutěžích mužů do pětasedmdesáti let.V té době nastupoval proti hráčům o více než dvě generace mladším a byl nejstarším hrajícím fotbalistou v celé České republice. Aktivní hráčskou kariéru skončil, ale v současné době pracuje jako trenér přípravky Libušína a zároveň i jako funkcionář ve fotbalových organizacích.

„S fotbalem jsem chtěl jako hráč skončit nejméně pětkrát, ale vždy to dopadlo tak,že jsem na zeleném trávníku stejně znovu nastoupil k dalšímu zápasu. V posledním období kariéry jsem se dostal z nejnižší soutěže o dvě třídy výše do Okresního přeboru a teprve tam v týmu Novo Kladna jsem definitivně skončil. Ve svém vůbec posledním oficiálním zápase se mi dokonce podařilo vstřelit branku,“ vzpomíná pan Abrham.

Odehrál v několika oddílech okolo čtyř tisícovek zápasů, většinou v obraně
„Z hráčů, které jsem trénoval, to asi nejdále dotáhl současný trenér divizního áčka mužů SK Kladno Honza Pejša, který v minulosti kopal nejvyšší soutěž v Opavě a Budějovicích,“ říká muž, který se kdysi věnoval i automobilovému sportu. Jan Abrham v pokročilejším věku provozuje i další spot. V pětasedmdesáti letech pokořil nejtěžší sjezdovku v Evropě – La Coni ve Francii. „K lyžování jsem se dostal přes syna někdy v 80. letech. Udělal jsem si instruktorské i trenérské zkoušky a poté jezdil jako instruktor na školní lyžařské výcviky. Na ty jezdím i v současné době pravidelně několikrát do roka,“ říká Jan Abrham, který organizuje i lyžařské zájezdy do Itálie a Francie. Doma ve Švermově má vlastní lyžařský servis i půjčovnu.

Text i foto: Luboš Hora

Napsat komentář